תפריט טלפון עגלה0 נווט
לאתר אביזרים לרכב לדף הפייסבוק שלנו
שלח הודעה

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם

דבר אינו משתווה לתענוג הצנוע שברכיבה על אופניים

דבר אינו משתווה לתענוג הצנוע שברכיבה על אופניים

ג'ון פ. קנדי

אופניים והליכה ברגל הם אמצעי תחבורה מועדפים בהיבטים של תכנון בר קיימא. אין להם השפעה על הסביבה במושגים של צריכת אנרגיה וזיהום אוויר (מלבד הפחמן דו-חמצני הנפלט מראותיו של הרוכב). מדובר בפעולות פשוטות שרוב בני האדם מסוגלים לבצע.

ביותר ויותר ארצות בעולם האופניים מהווים כלי תחבורה משמעותי. בכדי להקל על תנועת האופניים, ולתת לה יתרון מרבי לעומת התנועה ברכב ממונע, יש לשפר את רמת הנגישות של תשתיות האופניים מעבר לרשת הדרכים הבסיסית. הצורך לחזק את תנועת האופניים בעיר כתחליף לתנועות אחרות מחייב חיזוק התשתית גם מעבר למערך הצירים. אחד הנושאים החשובים הינו חנייה נוחה ובטוחה של האופניים במוצא וביעד, תוך הגנה מרבית מפני גנבות, חבלות, ופגיעות ממזג האוויר. כדי ליהנות מכל אלה, יש להבטיח התאמה מרבית של המתקן לצרכים הייחודיים של כל לקוח, ולמקם אותו במיקום הנכון ביותר בסביבת הפעילות שלו.

חנייה לרכב הפרטי בכל פינה בעיר, בצידו של כל רחוב ובחצרו של כל בניין ציבורי היא דבר כמעט מובן מאליו. היצע חנייה מייצר ביקוש לנסיעות ולעודפי שימוש ברכב הפרטי. לעומת זאת מצב החנייה לאופניים הוא בדרך כלל הפוך. החשש שלא ניתן יהיה למצוא מקום חנייה ראוי, שהאופניים או חלקים מהם יינזקו או ייגנבו מהווים משקל מרכזי בהחלטה של רוכבים פוטנציאליים שלא להשתמש באופניים ככלי תחבורה יומיומי.

לצד מתן מענה לאוכלוסיית הרוכבים, תעניק הסדרת נושא החנייה שורה של יתרונות למדינה ולתושביה – גישה נוחה למרכזים מסחריים ולמבני ציבור שתתרום להעלאת המכירות, הפחתת העומס בכבישים, הפחתת זיהום האוויר והרעש, ושיפור במצב הבריאות הכולל.

לאור הצורך בהפחתת השימוש ברכב הפרטי ועידוד השימוש באופניים אנו קוראים לקידום הצעדים הבאים:

1.      גיבוש תכנית חנייה כוללת לאופניים, שתקבע חוקים ועקרונות ברורים, ופיקוח על אכיפתה המלאה, ברמה הארצית וברמה המקומית.

2.      הפחתת תקני החנייה לרכב פרטי, בעיקר במרכזי ערים, ויצירת תקן מקביל לחניית אופניים.

3.      חיוב מבני ציבור באספקת מקומות חנייה לאופניים במקום קרוב לכניסה לבנין ומוגן מפגעי מזג אוויר.

4.      מבנה החנייה יהיה תואם צרכים טכניים שיאפשרו קשירה של מרכב האופניים והגלגלים, ללא פגיעה בגלגלי האופניים.

----------------------------------------------------------------------------------------------

חברת חן-אופן וארגון 'תחבורה היום ומחר' פועלים יחד לקידום מדיניות החנייה לאופניים.

חן-אופן חברה המתמחה בתכנון, ייצור ואספקה של פתרונות חנייה ייחודיים לאופניים המיועדים לרשויות מקומיות, בנייני משרדים, פארקים ובתי ספר.

'תחבורה היום ומחר'- הארגון הישראלי לתחבורה בת קיימא, הפועל לשינוי מדיניות התחבורה בישראל, ולעידוד השימוש במערכות תחבורה אלטרנטיביות.

  להורדה כ-PDF.

מאמרים נוספים
אתר מאובטח
היו חברתיים, שתפו אותנו